• Twórczość uczniów

  • Twórczość uczniów

        • Wywiad (praca konkursowa - 3. miejsce w XI Powiatowym Konkursie Patriotycznym organizowanym przez Starostwo Powiatowe Kolbuszowa

        • 15.05.2026 21:43
        • Piotr Iskra
        • Dziennikarz: Dzień dobry, dzisiaj zastanowimy się, czy patriotyzm to wybór czy jednak obowiązek każdego człowieka. Moimi gośćmi są nauczyciel historii - pan Karol oraz ósmoklasista - Jakub.
          Dziennikarz: Panie Karolu, czy według pana patriotyzm to obowiązek czy jednak dobrowolny wybór?
          Pan Karol: Moim zdaniem w pewnym sensie patriotyzm jest zarazem obowiązkiem, jak i dobrowolnym wyborem. Jednak ja osobiście jestem bardziej skłonny ku obowiązkowi. Patriotyzm to szanowanie własnej ojczyzny, symboli narodowych, wspieranie własnego kraju oraz działanie dla jego dobra. Według mnie jest to obowiązek każdego człowieka. Wiele lat temu inni ludzie walczyli i umierali za ten kraj, abyśmy my teraz mogli tu bezpiecznie żyć.
          Dziennikarz: A co ty uważasz na ten temat Jakubie? Czy również tak sądzisz, że patriotyzm to raczej obowiązek?
          Jakub: Rozumiem myślenie pana Karola, jednak ja uważam, że patriotyzm to wybór, którego dokonuje każdy z nas. Gdy coś jest obowiązkiem, zazwyczaj jest to coś, czego nie chce nam się robić. Robimy, bo ktoś nam kazał. Wspierać ojczyznę i dbać o swój kraj powinniśmy z własnej woli, a nie dlatego, że ktoś nam każe. Wtedy pokazujemy, że naprawdę jesteśmy patriotami i zależy nam na dobru naszej ojczyzny.
          Dziennikarz: Dobrze, a zatem mam do was jeszcze jedno pytanie - czy myślicie, że postrzeganie patriotyzmu może się zmienić?
          Pan Karol: Oczywiście, że tak. Wielu ludzi na początku uważa patriotyzm za np. wybór. Jednak z czasem, gdy dorastają, zmienia się ich podejście do patriotyzmu i staje się on dla nich obowiązkiem lub odwrotnie.
          Jakub: Zgadzam się z tym, co powiedział pan Karol. Myślę, że nasze postrzeganie może zmienić się w trakcie naszego życia i nie jest to nic złego. Najważniejsze, abyśmy zawsze pamiętali o tym, aby dbać o własną ojczyznę.
          Dziennikarz: I tym akcentem dziękuję dzisiejszym gościom za rozmowę.

        • Wróć do listy artykułów
      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kolbuszowej
        • 172271950
        • ul. Kościuszki 1
          36-100 Kolbuszowa
          36-100 Kolbuszowa
          Poland
        • Inspektor Ochrony Danych
          Sylwia Blat
          tel.:(17) 2270280
          e-mail: sylwia.blat@zokolbuszowa.pl
    • Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.