Sejm RP w 2011 roku ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest on obchodzony, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
„Żołnierze Wyklęci” stanowili najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspirację zbrojną. Działali na terenie całej Polski, a także na Kresach Wschodnich. W ich szeregach można było odnaleźć organizacje uczniowskie, drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne oraz ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. Przez ówczesną władzę Polski Ludowej byli uważani za „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20 - 25 tysięcy
Aby uczcić pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”, uczniowie klas ósmych naszej szkoły przygotowali lapbooki. Swoje prace mogli wykonywać indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Oto najlepsi z nich:
I miejsce:
Julia Ziółkowska i Magdalena Matejek 8 b
Szymon Sitarz 8 a
II miejsce:
Marcelina Stobierska i Amelia Augustyn 8 b
Przemysław Fryc 8 b
Emilia Kowalczyk 8 c
III miejsce:
Sebastian Wołowiec 8a
Gabriela Stępień 8 a
Stanisław Wołosz 8 a
Wyróżnienie:
Anna Serafin i Lena Majewska 8 d
Bernadetta Marut 8 c
Emilia Marcinkiewicz i Ryszard Kozak 8 b
Magdalena Fitał 8 a