4a życzy Merry Christmas
MÓJ LAS
Jak powstaje las
(...)
Kiedy już wejdziemy do NASZEGO lasu zobaczymy, że pewne gatunki drzew w nim przeważają. (...).
Jeśli na większości drzew są liście to z pewnością jesteśmy w lesie liściastym. Spotkamy tam dęby, brzozy, buki, graby czy olchy (olsze).
Las w którym jest najwięcej dębów nazywa się dąbrową albo dębrzyną, brzozy rosną w brzezinie, buki w buczynie, graby w grądzie olchy w olsie.
Jeśli otaczają dookoła rosną sosny, świerki, jodły czy modrzewie to z pewnością jesteśmy w lesie iglastym, który nazywany jest borem. Możemy więc być w borze sosnowym, w którym przeważają sosny, albo w borze świerkowym w którym najwięcej będzie świerków.
Jeśli trudno powiedzieć czy więcej jest drzew liściastych czy iglastych to pewnie spacerujemy po lesie mieszanym, który przez swoją różnorodność gatunków drzew tworzy szczególnie cenne miejsce życia dla innych gatunków roślin (flory) i zwierząt (fauny).
Podział ten nie jest ostry, ponieważ dużym obszarze zajmowanym przez drzewa może się zmieniać i możemy wejść do lasu, a wyjść z boru.
(...)
Tak widzi las Julia Brzoza - uczennica klasy czwartej, której praca pt. “Jak powstaje las” została wyróżniona w XXXVII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ “MÓJ LAS”.
Konkurs organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa) oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.
Jego ideą jest poszerzanie wiedzy przyrodniczo – ekologiczno – leśnej, promowanie walorów przyrodniczo – turystycznych polskich lasów oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
Jest kierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W swojej pracy Julia przedstawiła szerokie wiadomości na temat lasu, nieprzeciętny talent plastyczny oraz ciekawy pomysł na przedstawienie tych wiadomości i talentu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
pl
Klasa 5B
- 4
Mikołajki w 4a
Szlachetna Paczka
- 6
Drodzy uczniowie, wolontariusze, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły!
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w „naszą” Szlachetną Paczkę.
Dzięki Waszej ofiarności udało nam się zebrać do skarbonek 2090zł i dwa kartony produktów żywnościowych oraz środków czystości
Za te pieniądze zakupiliśmy między innymi garnki, poduszki, pościel, domek dla lalek, plecak, produkty żywnościowe oraz wiele innych rzeczy, o których marzyła rodzina.
Wspólnymi siłami stworzyliśmy im wyjątkowe święta. Była to również niesamowita okazja, aby dać naszym uczniom życiową lekcję, której mamy nadzieję, w dorosłym życiu nie zapomną: o pomocy potrzebującym.
DZIĘKUJEMY
Wizyta w Domu Seniora
W dniu 13 grudnia uczniowie klas VI-VIII zostali zaproszeni do Dziennego Domu Pobytu Seniora w Kolbuszowej na zajęcia ,,Choinka przybrana wspomnieniami".
Seniorzy wraz z naszymi uczniami wymieniali się historiami związanymi ze świętami w swoich domach. Uczniowie dowiedzieli się jak nasi seniorzy spędzali święta w dzieciństwie, jakie potrawy przygotowywali na wigilijny stół, jakie dawniej były zwyczaje.
Następnie obydwa pokolenia wspólnie wykonywali różne ozdoby choinkowe, śpiewali kolędy, rozmawiali i miło spędzali.
6
Lapbook 3a
W klasie 3a uczniowie na lekcjach języka angielskiego przygotowywali lapbook o Santa Claus. Wykonując różne zadania śpiewali piosenkę Where is Santa?
14Where is Santa?
Maraton Piernikowy
1 grudnia 2023 Klasa 4a i 3c wzięła udział w Maratonie Piernikowym w ZSEA w Werynii
Klasa 3c i 4a
29
Andrzejki w klasie 5B
- 1
Andrzejki w 4a
Andrzejki w klasie 4a
23
„R jak Rummikub”
W czwartek 23 listopada uczniowie z klasy VIa Kajetan Płaza i Antoni Stąpor wraz nauczycielem matematyki wzięli udział w Wojewódzkiej Konferencji Metodycznej „R jak Rummikub”. Na spotkaniu zostały przedstawione zasady i strategie gry, a następnie rozegrano turniej Rummikuba. Uczestnicy konferencji ćwiczyli pamięć, logiczne myślenie i dobrze się bawili.
Udział w warsztatach stał się inspiracją do powołania w przyszłości szkolnego klubu Rummikub.
Światowy Dzień Życzliwości - słodkości od klasy 5B
21 listopada – w ramach Światowego Dnia Życzliwości klasa 5B przygotowała słodki poczęstunek dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły jak również uczniów szkoły SMS. Pamiętano również o naszych nauczycielach i pracownikach obsługi.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole
Tegoroczne uroczystości związane ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia odbyły się w kolbuszowskiej „Jedynce” już po raz siódmy. W obchodach matematycznego święta brali udział uczniowie z klas II – VIII , którzy podczas lekcji matematyki rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem przy użyciu tablicy interaktywnej. Działał również w naszej szkole specjalny Patrol Egzaminacyjny z klasy VIa, który sprawdzał znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia wśród uczniów oraz pracowników szkoły. Wszyscy, którzy zdali egzamin otrzymali certyfikaty oraz tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Ponadto uczniowie wykonali przepiękne plakaty i lapbooki. Tematyką prac była oczywiście tabliczka mnożenia. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i na plakatach pojawiły się wierszyki, rymowanki, ilustracje, wszystko po to, żeby łatwiej zapamiętać tabliczkę.
A tak przedstawiają się wyniki konkursu na plakat (lapbook) związany z tabliczką mnożenia.
W kategorii klas II-III
I miejsce Anna Tomczyk - kl.2b, Dawid Nowak - kl.3a
II miejsce Maria Przybyło - kl.3b, Kornelia Kuc- kl.2b
III miejsce Anastasiia Komarytska kl.3c, Alex Draułs- kl.2b, Adrian Pasko - kl.3b
W kategorii klas IV – VI
I miejsce Oliwier Matejek - kl. 4b, Jan Przybyło - kl.6a
II miejsce Julia Fryc - kl.5a, Szymon Ziółkowski - kl.4b
III miejsce Ksawery Maciąg - kl.4c, Kacper Sobczyk - kl.4c, Wiktor Siedlecki - kl.4b
Gratulujemy wszystkim MISTRZOM tabliczki mnożenia!
44
MATEMATYKA NA WESOŁO U PIERWSZAKÓW - MATA DO KODOWANIA, WIRTUALNA TABLICA I ….
Dobiega końca trzeci miesiąc od przystąpienia uczniów klas pierwszych do realizacji Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci Programować”. Przez ten czas na godzinach dyrektorskich uczniowie uczyli się zasad kodowania na macie z kolorowymi kubeczkami i kartonikami, pracowali na wirtualnej tablicy, rozwiązywali obrazkowe sudoku oraz układali puzzle. Zadania były ściśle związane z tematyką omawianą na lekcjach edukacji społecznej i przyrodniczej. Zaproponowane zabawy rozwijały u dzieci kreatywne i logiczne myślenie, zdolność do rozwiązywania problemów oraz zdolność do współpracy z innymi.
12
Klasa 5b z wizytą na Olimpie
15 listopada w ramach podsumowania wiadomości o starożytnej Grecji w klasie 5b odbył się pokaz mody olimpijskiej. Uczniowie bardzo się zaangażowali w dobór strojów i wykonanie boskich atrybutów. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy wsparli nasze wspólne działania.
2
Z genealogią na Ty
Na ostatnich lekcjach historii w klasach 4b i 4c uczniowie zabawili się w poszukiwaczy własnych "korzeni" . Efektem ich pracy były piękne drzewa genealogiczne.Dzieci chętnie opowiadały o swoich przodkach i prezentowały rodzinne pamiątki.
Kiermasz klasy 5B
Klasa 5B po raz kolejny zorganizowała w naszej szkole kiermasz. Uczniowie klasy 5 b przygotowali różnego rodzaju słodkie smakołyki oraz drobne gadżety. Jak zwykle przygotowane stoisko spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród najmłodszych.
Dzień Piżamy
- 20
Czy wypada przyjść do szkoły w piżamie?
Dzisiaj w naszej szkole było to wręcz mile widziane zachowanie.
Nasi uczniowie włączyli się w akcję "Dzień Piżamy", która ma na celu uzmysłowienie młodym ludziom, że strój, który dla nich jest przeznaczony tylko do spania, dla dzieci przebywających w szpitalach stanowi podstawowy ubiór, w którym uczą się, bawią i odpoczywają. Tego dnia została także przeprowadzona zbiórka pieniędzy, która została przeznaczona na konto fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” zajmującą się pomocą dzieciom przebywającym w szpitalach na oddziałach onkologicznych.
Cieszymy się, że tak wielu uczniów (a także nauczycieli) zaangażowało się w tę akcję i mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomogliśmy małym pacjentom.
Pragniemy z tego miejsca podziękować wszystkim za okazane wsparcie.
Zebraliśmy 2248 zł
Dziękujemy,
Samorząd Uczniowski
Podziękowanie od Pierwszej Damy za Narodowe Czytanie
Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły, która wzięła udział w Narodowym Czytaniu ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, możemy się pochwalić nowym egzemplarzem dzieła wspomnianej autorki z osobistym autografem pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Pierwszoklasiści w świecie wielkiej matematyki – Matematyka w szkole
Pod koniec października uczniowie klas 1abc rozpoczęli realizację projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki", którego celem jest zwiększenie kompetencji i rozwijanie zainteresowań matematycznych. Cały projekt podzielony jest na moduły realizowane w poszczególnych miesiącach.
Zajęcia pierwszego modułu były okazją do uważnego obserwowania szkoły, patrzenia na nią i jej otoczenie w nowy, matematyczny sposób. Zadanie realizowano w oparciu o wymagane scenariusze oraz z wykorzystaniem filmów i plansz. Efektem finalnym, do zaprezentowania i zaliczenia, była notatka wizualna złożona z prac uczniów przedstawiających elementy matematyczne w naszej szkole – lekcje, numery sal, przybory matematyczne, plan lekcji, godziny dzwonków, liczba okien, klas, uczniów, itp.
Zadanie udało się zrealizować w wyznaczonym terminie i każda klasa uzyskała specjalny certyfikat.
2
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności