• Porady dla rodzica

• Książki dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem

• Oto kilka propozycji, książek które warto przeczytać i skorzystać z zawartej w nich wiedzy.

1. Sposób na trudne dziecko – przyjazna terapia behawioralna.

Ta książka to bardzo praktyczny poradnik, który oprócz wiedzy teoretycznej, napisanej w bardzo przystępny sposób, zawiera wiele przykładów z życia, które możemy zastosować z naszym dzieckiem. Tę pozycję na pewno warto mieć w swojej bibliotece.

2. Siła nawyku

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są nasze codzienne nawyki, jak nas kształtują i ….że my je możemy kształtować po to, by osiągać cele. Cele terapeutyczne, życiowe, biznesowe. W przypadku dzieci z autyzmem kształtowanie poprawnych nawyków bywa nieraz kluczowym procesem w ich edukacji. Ta książka to niezbędnik każdego terapeuty behawioralnego.

3. Metoda zachowań werbalnych

Ten przewodnik w sposób uporządkowany przynosi wiele informacji o tym, jak pomagać dzieciom rozwijać mowę i umiejętności językowe. Osobny rozdział poświęcono sposobom, które pozwalają zmniejszyć problemy z zachowaniem. Książka zawiera także cenne wskazówki dotyczące treningu czystości i innych umiejętności samoobsługi, przydatne dla wszystkich dzieci. Ta książka umożliwi rodzicom i terapeutom, nieznającym zasad SAZ i VB, natychmiastowe stosowanie metody zachowań werbalnych do nauczania dzieci autystycznych i z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Praktyczny poradnik dla każdego rodzica i terapeuty.

4. Modele zachowań oraz współpraca z dziećmi autystycznymi

Modele zachowań – książka od kilku lat ciesząca się ogromną popularnością wśród rodziców dzieci autystycznych w całym świecie. Stanowi kompendium wiedzy o terapii behawioralnej dzieci autystycznych. Redaktorka tomu, sama będąc matką dwójki dzieci z autyzmem, zgromadziła zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów i stworzyła poradnik. Książka jest kopalnią wiedzy o terapii dzieci i młodzieży z autyzmem.

5. Terapia behawioralna dzieci z autyzmem.

Terapia behawioralna dzieci z autyzmem – pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka na temat terapii behawioralnej dzieci z autyzmem! Dużo wiedzy teoretycznej popartej wskazówkami praktycznymi. Każdy kto pracuje z dziećmi behawioralnie, powinien zapoznać się z tą książką.

6. Praca nad rozwojem

Ta książka to zastrzyk motywacji dla rodziców dzieci autystycznych. Wsparcie i pomoc w wyznaczaniu celów dla swojego dziecka. Krótkie motto wydawcy charakteryzuję te ważną książkę: Praca z każdym dzieckiem autystycznym jest procesem stałym, rozpoczętym z chwilą narodzin i w zasadzie nie mającym swojego końca. Determinacja rodziców i terapeutów przesuwa granice wyznaczone niesprawiedliwie przez los. Osiągnięte sukcesy powodują w następnej chwili powstanie nowych wyzwań. Ważne jest, aby wyzwania stawiane sobie i dziecku były osiągalne, by ich osiągnięcie dawało motywację do dalszej pracy. Małymi krokami można dojść dalej, przeganiając tych, co biegli.”

7. Umówmy się.

Umówmy się to po prostu poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli – jak zawierać z podopiecznym kontrakty, jak z nimi pracować, czego nie robić. Myślę, że ta pozycja jest na tyle uniwersalna, że można ją polecić każdemu rodzicowi nie tylko rodzicowi dziecka ze spektrum.

• ul. Kościuszki 1
          36-100 Kolbuszowa