• Aktualności

            • Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w naszej Szkole

            • 12 grudnia odwiedziła naszą Szkołę wystawa mobilna z PCN Łukasiewicz, którą zobaczyli uczniowie wszystkich klas. Jak zawsze przy takiej okazji, części zwiedzających najbardziej podobała się  nadprogramowa i nietypowa przerwa w lekcjach, ale dla większości była to okazja do obudzenia w sobie naukowej ciekawości i chęci zrozumienia zjawisk, które chociaż towarzyszą nam na co dzień to często umykają naszej percepcji. Takie zwyczajne - niezwyczajne efekty przedstawione zostały dzięki kilkunastu interaktywnym eksponatom, prezentującym zjawiska z mechaniki, optyki czy aerodynamiki, zachęcając uczniów do samodzielnego eksperymentowania. 

              Jak to jest zrobione? Jak to działa? - to dwa najczęściej zadawane pytania animatorom PCN prowadzącym pokazy.

              Eksponaty nawiązują do tego co można zobaczyć i doświadczyć w PCN w myśl haseł:

              „Świat Wokół Nas” -  to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, 

              Nasza Cywilizacja” -  to, co ludzie wytworzyli korzystając z umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, 

              „My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum. Można np. wypróbować siłę swoich mięśni, czy porównać swój ruch z  ruchem różnych zwierząt.

              Wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzenia pełnoskalowej wystawy i do udziału w organizowanych przez PCN warsztatach.

              pl

               

            • DZIEWCZYNKO Z ZAPAŁKAMI SPĘDŹ WIGILIĘ RAZEM Z NAMI...

            • 21 grudnia mogliśmy uczestniczyć w pięknej i wzruszającej uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców wystawili adaptację baśni pt.: „Dziewczynka z zapałkami”, która w odróżnieniu od oryginału zakończyła się szczęśliwie. O bogatą w kolędy i pastorałki oprawę muzyczną zadbał szkolny chór pod opieką p. J. Mazura.

              Autor zdjęć: Sliczny Dzien

            • MÓJ LAS

            • Jak powstaje las

              (...)

              Kiedy już wejdziemy do NASZEGO lasu zobaczymy, że pewne gatunki drzew w nim przeważają. (...). 

              Jeśli na większości drzew są liście to z pewnością jesteśmy w lesie liściastym. Spotkamy tam dęby, brzozy, buki, graby czy olchy (olsze). 

              Las w którym jest najwięcej dębów nazywa się dąbrową albo dębrzyną, brzozy rosną w brzezinie, buki w buczynie, graby w grądzie olchy w olsie. 

              Jeśli otaczają dookoła rosną sosny, świerki, jodły czy modrzewie to z pewnością jesteśmy w lesie iglastym, który nazywany jest borem. Możemy więc być w borze sosnowym, w którym przeważają sosny, albo w borze świerkowym w którym najwięcej będzie świerków. 

              Jeśli trudno powiedzieć czy więcej jest drzew liściastych czy iglastych to pewnie spacerujemy po lesie mieszanym, który przez swoją różnorodność gatunków drzew tworzy szczególnie cenne miejsce życia dla innych gatunków roślin (flory) i zwierząt (fauny).

              Podział ten nie jest ostry, ponieważ dużym obszarze zajmowanym przez drzewa może się zmieniać i możemy wejść do lasu, a wyjść z boru.

              (...)

              Tak widzi las Julia Brzoza - uczennica klasy czwartej, której praca pt. “Jak powstaje las” została wyróżniona w  XXXVII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ “MÓJ LAS”

              Konkurs organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa) oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.

              Jego ideą jest poszerzanie wiedzy przyrodniczo – ekologiczno – leśnej, promowanie walorów przyrodniczo – turystycznych polskich lasów oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. 

              Jest kierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

              W swojej pracy Julia przedstawiła szerokie wiadomości na temat lasu, nieprzeciętny talent plastyczny oraz ciekawy pomysł na przedstawienie tych wiadomości i talentu. 

              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

              pl

               

            • Wizyta w Domu Seniora

            • W dniu 13 grudnia uczniowie klas VI-VIII zostali zaproszeni do Dziennego Domu Pobytu Seniora w Kolbuszowej na zajęcia ,,Choinka przybrana wspomnieniami".

              Seniorzy wraz z naszymi uczniami wymieniali się historiami związanymi ze świętami w swoich domach. Uczniowie dowiedzieli się jak nasi seniorzy spędzali święta w dzieciństwie, jakie potrawy przygotowywali na wigilijny stół, jakie dawniej były zwyczaje.

              Następnie obydwa pokolenia wspólnie wykonywali różne ozdoby choinkowe, śpiewali kolędy, rozmawiali i miło spędzali.

            • Nagłówek

            • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

              Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Kontakt

          • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kolbuszowej
          • 172271950
          • ul. Kościuszki 1 36-100 Kolbuszowa 36-100 Kolbuszowa Poland
          • Inspektor Ochrony Danych Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
      • Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.